ДЕМОКРАТІЯ В МЕДІА-РЕАЛІЯХ: TO BE OR NOT TO BE

Як не перетнути тонку межу між формуванням громадської думки та маніпулюванням суспільною свідомістю? Специфіка засобів масової інформації у дискурсі сучасного медіапростору України та Швейцарії.

14 березня в Інституті журналістики відбулася зустріч-обговорення «Пряма демократія та медіа» за участі Посольства Швейцарської конфедерації в Україні. Головним спікером засідання виступив Андреас Гросс – колишній член швейцарського парламенту, директор Наукового інституту прямої демократії, професор і доктор політичних наук. Високоповажний Посол Швейцарської конфедерації Гійом Шойрер резюмував, що це унікальна можливість для майбутніх фахівців почути об’єктивну думку корифея європейської медійної галузі, стерши межу між теорією та практикою.

Андреас Гросс торкнувся питання свободи слова, а також наголосив на важливості та доцільності децентралізації медіа-демократії. Запрошений журналіст “Hromadske.tv” Володимир Сологуб поставив питання щодо змін і модифікацій у сучасній медіа-демократії. Західноєвропейський колега зазначив, що відмінності в контексті демократії простору зумовлені не лише часовим проміжком, але й особливостями медіа-умов кожної країни. Він закцентував увагу аудиторії на специфіці непрямої та прямої демократії, підкресливши, що медіа є “сестрою” останньої.

Окреме місце в дискусії посіло питання плюралізму інформації та міркувань. Запрошені фахівці одноголосно зійшлися на думці, що для формування об’єктивної точки зору необхідно використовувати кілька джерел інформації.

Пан Сологуб, учасник панельної дискусії, зазначив, що сьогодні ми маємо справу з нівелюванням переваг медіа, що зумовлено епохою пропаганди з боку країни-агресора. Андреас Гросс наголосив на тому, що ЗМІ не лише формують суспільну думку, але й надають змогу перевірити об’єктивність суджень. Завдання медіа полягає в наданні аудиторії розуміння того, де саме має місце маніпулювання свідомістю.

Cтуденти долучилися до дискусії та торкнулися питання недоліків локальних ЗМІ, а також відмінностей між жовтою пресою та якісними виданнями.

Проведений захід переконав аудиторію у тому, що плюралізм думок і точок зору – це musthave процесу формування прямої медіа-демократії у вітчизняній журналістиці.

Ольга Тимошенкова, 2 курс РЗГ