2017-04-25 08.48.55 1

Троянди й мікрофони: молодий театр із книгою в руках

Напередодні Всесвітнього дня книги і авторського права столиця розквітає новими «книжковими» подіями. Серед них і прес-конференція “Молодий театр читає “In Crudo”!”, організована Укрінформом, Київським академічним Молодим театром, Інститутом журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Видавничим центром «Академія».

«В Україні протягом року випускається близько однієї книги на одну людину» — такими словами Олександра Афоніна, президента Асоціації видавців і книгорозповсюджувачів, почалася 21 квітня 2017 року прес-конференція в Укрінформі. Зустріч ставила за мету обговорення нового-старого способу презентациї книги через театр і популяризації читання за допомогою проекту «Молоді підіймають класику».

Серед запрошених спікерів були також Юрій Рибачук, заступник міністра культури України, Василь Теремко, директор ВЦ «Академія» й завідувач кафедри видавничої справи та редагування в Інституті журналістики КНУ імені Тараса Шевченка, Юрій Коваль, професор цього ж університету,  актори Молодого театру Олег Коркушко, Олексій Нежурко, Марія Пустова, помічниця художнього керівника з творчих питань Наталя Сиваненко.

Підтримавши думку Олександра Афоніна про незадовільний стан українського видавничого ринку,  Юрій Рибачук багаторазово наголошував на важливості промоції читання:

«Це має бути ціла політика, в яку залучені всі органи виконавчої влади і в тому числі депутатський корпус <…> коли промоція читання відбувається завдяки таким міждисциплінарним проектам, коли разом ідуть книжка і театр, книжка і кіно — це дарує надію».

«Підмогильний випередив Сартра і Камю» — наголосив доктор філологічних наук Юрій Ковалів та зауважив, що справжні перлини українського модернізму залишаються прихованими від широкого загалу.

Василь Теремко почав із відповіді на тезу Олександра Афоніна щодо небажання інвесторів вкладати кошти у видавничий ринок: «Останніми роками з’являються нові тенденції. У видавничу сферу приходить капітал з інших галузей економіки. А це — позитивно».

Звертаючись до заступника міністра культури Юрія Рибачука, Василь Іванович наголосив  на важливості перегляду Закону про видавничу справу на термінологічному рівні. Він також розповів про ідею та процес створення проекту «Молоді підіймають класику». Саме завдяки цій ініціативі актори даруватимуть класичним текстам нове життя, наближуючи їх до читачів. Вони допоможуть класиці переступити бар’єри, створені у свідомості людей ще шкільною програмою.

Актори театру поділилися враженнями від читання книжок із серії In Crudo ВЦ «Академія», наголосили на актуальності української модерної прози.  Підтвердження цього був уривок із твору «Наречена» М. Могилянського у виконанні Олега Коркушка. Читання інших творів можна буде почути у 9 відеороликах, які будуть створені в рамках проекту.

Троянда, яка традиційно вважається символом Всесвітнього дня книги, стала знаковою і для цього проекту, червоною ниткою пройшовши крізь всі його заходи: прес-конференцію та літературні читання у Молодому театрі, що відбувалися 23 квітня.

Ще кілька хвилин після завершення зала повнилася гомоном студентів першого та другого курсів спеціальності «Видавича діяльність і медаредагування Інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка, які поспішали записатися на читання, що відбудуться 23 квітня в Молодому театрі. Було зроблено багато фото, перш ніж задоволені учасники вийшли з Укрінформу і, почали обговорення: події, недільних читань і того, як поділитися іскрою цього заходу не лише із «людьми книги», а просто будь з ким, хто готовий на хвилину зупинити свій нескінченний гугл-пошук і дізнатися, чим живе великий і майже таємничий читацький світ України.

… А у неділю відбулись читання. Велична будівля театру, поважна, трохи схвильована публіка. І ми: студенти у кросівках, з рюкзаками і камерами. Нам пощастило стати свідками чарівного синтезу мистецтв, де магія твориться десь на перетині тіні, голосу, текстів і модерністського «занурення» в особистість. Де панує гра очима, звуком і трохи – тілом. У світі глядацьких (захоплених!) оплесків, мармурових сходів і – ну куди без них? –  троянд…

Над репортажем працювали: студентки І курсу, ВДМР

Вікторія Пономаренко, Ганна Овчаренко, Богдана Дехтяренко, Катерина Ганенко