Науково-практична конференція «Місія медіа під час збройних конфліктів»

9 листопада в Інституті журналістики відбулися пленарне та секційне засідання міжнародної науково-практичної конференції «Місія медіа під час збройних конфліктів». Метою заходу було використати досвід інших країн, які вже перебували у стані збройного конфлікту та привернути увагу суспільства до цього питання.

У конференції брали участь чотири країни: Вірменія, Грузія, Німеччина та Україна. Саме приклад Вірменії та Грузії, де конфлікти наразі заморожені, має стати ключовим для нашої Батьківщини. За словами Вольфґанґа Рессманна, керівника каналу ОК:ТВ, на медіа покладається відповідальність за інформування аудиторії правдиво.

На конференції виступили фотограф-документаліст та режисер-документаліст, чиї роботи представлені на фотовиставці «За два кроки»: Софія Самойлова та Брендан Гофман. Це ті люди, в руках яких завжди знаходиться фотокамера.  Вони намагаються передати через фото всі відчуття та показати складність війни. Брендан Гофман у своїх роботах завжди спрощує події, які ми не можемо пояснити, робить все чорним та білим.

Реальний приклад фейкової новини представив Євген Терехов, радник Міністра внутрішніх справ, військовослужбовець, волонтер та громадський діяч, під позивним Джексон-Бетман-Супермен. Він перша людина, якій вдалося розсмішити Турчинова. Але ця подія була настільки спотворена у медіа, що не тільки друзі, але й батьки повірили в те, що він американський найманець. Тому першочергово, це війна інформаційна. Як медіа подають інформацію залежить завтрашній день. Євген Терехов згадав і про карманну журналістику та неправду, кожне речення якої вартує людського життя. «ЗМІ не дають підтримки солдатам, а навпаки – пригноблюють їх», – наголосив Євген.

Денис Бобилєв, Голова юридичного департаменту ГО «Ліга молоді України»  наголосив, що державна новинна повістка формувала людську ментальність протягом довгого часу. Сьогодні телебачення та друковані ЗМІ вже втратили монополію. Нам дають сотню поглядів. Державна преса вже не може організувати свою версію правди. «Нам потрібно відновити картину подій у своїй голові самостійно. Фільтрувати інформацію та розвивати критичне мислення, особливо у молоді на Донбасі», – говорить Денис.

Про інтернет-меми як ефективний засіб поділитися новиною чи висловити невдоволення розповів аспірант Інституту журналістики Петро Катеринич. Він пояснив, що пропаганда – об'єднуючий фактор для конкретних груп людей. Інтернет-меми навішують на людей ярлики, формують мову ненависті.

Медіа-тренер НГО Бюргерхауз Бенохауз Дарія Яновська та її група зі створення відеосюжету представили зворушливі кадри людей, які присвячують своє життя допомозі та підтримці морального духу солдатів. Серед них жінка, яка шиє одяг: від спідньої білизни до вишиванок та народна артистка, яка завдяки пісні передає тепло рідного дому.

Щиро дякуємо організаторам конференції та спікерам, чиї слова надихають слухачів та роблять їх мудрішими. Як говорив Денис Бобилєв: «Всі з нас заслуговують жити в державі з можливістю бути почутими». Отож, дбайте про «гігієну» у виборі ЗМІ, які читаєте, із фрагментів збирайте ту історію, яка найближче знаходиться до реальності, аналізуйте. А нашій пресі – максимальної правдивості, усвідомлення відповідальності перед суспільством за кожне висловлене слово.

Ваглай Анна