Коли замовчування неприпустиме. Іванна Смачило про булінг та домашнє насильство

7 квітня в Інституті журналістики відбулася зустріч із заступником Міністра юстиції Іванною Смачило. Вона розповіла про діяльність центрального органу виконавчої влади України, актуальні завдання та про практику подолання насилля й булінгу.

Міністерство юстиції України постійно проводить інформаційні кампанії для протидії домашньому насильству та ознайомленню жертв і свідків з їхніми правами й механізмами захисту. Було вироблено різні методи інформування та подолання проблеми, створено спеціальні тактики спілкування з дітьми. За словами пані Іванни, потрібно розмовляти не словами, а прикладами. Ступінь сприйняття в такому випадку значно підвищується.

Під час комунікації з жертвами важливо зберігати конфіденційність. Зазвичай, люди неохоче діляться своїми переживаннями. Це стосується, як дітей, так і жінок та чоловіків. Причому, нещодавні дослідження показали, що відсоток насилля стосовно чоловіків зріз до 25.

«Досить корисно було дізнатися про програми, які зараз проводить Міністерство юстиції України, задля поширення інформації серед дорослих, молоді та дітей про те, куди вони можуть звертатися, щоб повідомити про проблеми в родині чи в школі. Обидві з них, на жаль, дуже актуальні сьогодні», – коментує Конончук Юлія, студентка 1 курсу ЖСК.

Основна порада для тих, хто зазнає утисків – не мовчати. Отримати допомогу можна на гарячій лінії ГО «Ла Страда – Україна» із захисту прав дітей, у Центрові соціальної служби з питань сім’ї, дітей та молоді, від Національної поліції України. За юридичною консультацією можна звертатися в Координаційний центр з надання правової допомоги за номером 0 800 213 103 (цілодобово та безкоштовно в межах України). Якщо дитині необхідна психологічна допомога – слід звернутися у Національну дитячу “гарячу лінію” для дітей і батьків з питань захисту їхніх прав за номером 116 111 (для дзвінків з мобільного).

Домашнє насилля (економічне, психологічне, фізичне та сексуальне) регулюється законом «Про запобігання та протидію домашньому насильству» та окремими статтями Кримінального кодексу України: ст. 126-1 «Домашнє насильство», ст. 151-2 «Примушування до шлюбу», ст. 134 «Незаконне проведення аборту або стерилізації».

Жертви сьогодні можуть отримати наступну допомогу:

Одним із успішно виконаних завдань команди пані Іванни стало сприяння прийняття закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)». У ньому наявне визначення булінгу та його риси, які дозволяють не сплутати зі сваркою, бійкою чи одиничним конфліктом.

Типовими ознаками цькування є:

• повторюваність діяння;
  • наявність сторін – кривдник (булер), потерпілий (жертва булінгу), спостерігачі (за наявності);
  • дії або бездіяльність кривдника, наслідком яких є заподіяння психічної та/або фізичної шкоди, приниження, страх, тривога, підпорядкування потерпілого інтересам кривдника, та/або спричинення соціальної ізоляції потерпілого.

Вчинення булінгу неповнолітньої чи малолітньої особи карається штрафом від 850 до 1700 грн або громадськими роботами від 20 до 40 годин. Знущання, вчинені повторно упродовж року, караються штрафом у розмірі від 1700 до 3400 грн або громадськими роботами на строк від 40 до 60 годин. У разі цькування неповнолітніми від 14 до 16 років, відповідатимуть його батьки або особи, що їх заміняють.

Детальніше із Законом можна ознайомитися за посиланням: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2657-19.

Іванна Смачило нагадала присутнім про те, що замовчувати проблеми булінгу та насильства не можна. Якщо ви стали жертвою чи свідком подібного, то завжди потрібно пам’ятати про розгалужену систему підтримки, яка допомагає подолати проблему кожній особі, у тому числі й анонімній.

Матеріал підготувала Анна Ваглай, студентка 3 курсу РЗГ

Фото Валерії Черняк