Хто такий Ґарет Джонс?
Ґарет Джонс — перший іноземний журналіст, який під своїм ім’ям написав про Голодомор в Україні 1932—33 років. Валлієць за походженням, він устиг тричі відвідати СРСР, зокрема наперекір забороні радянської влади. Знаючи російську мову, ходив голодними селами і говорив із селянами, всотував і занотовував їхні історії — а тоді просував їх на сторінках американської та британської преси.
Утім, за це Ґарет дістав лише методичну й централізовану кампанію з дискредитування його журналістської репутації, яку розгорнуло радянське управління преси за допомогою корпусу іноземних кореспондентів.
Ґарет міг і мусив розвінчати їхню брехню. Якби він мав більше часу, то, цілком імовірно, застав би світове визнання своєї правоти. А втім, журналістський обов’язок кликав Ґарета до інших гарячих точок його сучасності. Описуючи загострення конфлікту між Китаєм і Японією, без одного дня тридцятилітній журналіст згинув на дорогах Маньжчурії. За найпопулярнішою версією — від рук місцевих бандитів. Однак у цій історії є місце і для теорій змови: говорять і про помсту КДБ, і про тонку геополітичну гру, і про усунення того, хто «надто багато знав».
Ґарет Джонс прожив цікавезне життя, зробивши багато добра світові. І саме тому його постать заслуговує на міжнародне, а надто на українське визнання. У листопаді 2019 року на екрани України вийде фільм «Ціна правди» від польської режисерки Аґнєшки Голланд; друком виходять українські переклади Ґаретових статей; в Інституті журналістики КНУ ім. Тараса Шевченка ініціювали почесну відзнаку на вшанування Ґарета Джонса, яку видаватимуть дослідникам українських Голодоморів; а в Києві один із провулків назвуть його ім’ям. Цей ресурс – лише один із багатьох голосів, що розказують українцям про безкомпромісного Ґарета Джонса.