ПРОГРАМА розвитку кафедри

ПРОГРАМА
розвитку кафедри мови та стилістики*
Інституту журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка
на 2020-2025 роки


Кафедра мови та стилістики як структурний підрозділ Інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка була створена в 1972 році і з того часу проводить освітню, методичну та наукову діяльність за спеціальністю «журналістика». У 2017 році кафедру було об’єднано з кафедрою іноземних мов, що зумовило появу двох секцій – української мови та іноземної мови.

Мовні курси, які викладали упродовж цього часу і викладають нині члени кафедри, розбудовуються з урахуванням практичних потреб майбутньої професійної діяльности.

В основі роботи кафедри лежать принципи професіоналізму, патріотизму, академічної доброчесности й поваги до студентів.

Основне призначення кафедри – навчання української та іноземних мов на сучасному науково-методологічному і комунікаційному рівні. Кафедра покликана через свою професійну діяльність навчати молоде покоління фахової майстерности, професійного володіння словом, пропагувати етнокультурні цінности, насамперед любов до України та свого народу.

Відповідно до Положення про кафедру Київського національного університету імені Тараса Шевченка від 4 червня 2007 р., кафедра здійснює свою діяльність за такими напрямами: навчально-методична робота, науково-дослідна робота, підготовка професорсько-викладацького складу, виховна робота, міжнародні освітні й наукові зв’язки.

Навчально-методична робота
Члени кафедри викладають низку мовних дисциплін з урахуванням практичних потреб майбутніх журналістів. Це проявляється у співвідношенні лекційних і практичних занять; у концентрації уваги на сучасних нормах української мови і труднощах слововживання; у представленні теоретичного матеріалу на лекціях, у підручниках і посібниках, авторами яких є члени кафедри; у підборі матеріалів для практичних занять, домашніх і самостійних завдань тощо.

Викладачі працюють у бакалавраті (очна і заочна форми навчання) на всіх освітньо-професійних програмах – «журналістика і соціальні комунікації», «реклама і зв’язки з громадськістю», «видавнича діяльність та медіаредагування», «медіапродюсування», «ведучий програм телебачення», «сценарна майстерність, режисура кіно та телебачення», «звукорежисура», «кіно-, телеоператорство». У магістратурі викладають у групі спеціалізації «туристична журналістика».

Нині кафедра викладає такі нормативні курси:

Бакалаврат
стаціонар
• Мовна підготовка: українська мова
• Культура усного мовлення
• Культура писемного мовлення
• Практична стилістика
• Теорія твору і тексту
• Мовна підготовка: іноземна мова
• Іноземна мова (англійська, німецька, шведська)

заочне відділення
• Мовна підготовка українська мова
• Культура писемного мовлення
• Практична стилістика
• Теорія твору і тексту
• Іноземна мова

Магістратура
• Лінгвокомунікативістика
• Практикум із журналістики (туристична тематика)
• Медіапідтримка туроперейтингу
• Актуальна проблематика туристичних медіа
• Професійна та корпоративна етика
• Наукове спілкування іноземною мовою

Освітньо-науковий рівень доктор філософії
• Академічне письмо англійською мовою

Члени кафедри читають також курси за вибором на заочному й денному відділеннях («Соціолінгвістика», «Постановка голосу») і ведуть факультатив «Іноземна мова» (англійська, німецька, шведська) на 2-4 курсах денного відділення.

Кафедра є випусковою для освітнього рівня «магістр» (спеціалізація «туристична журналістика»). Викладачі кафедри керують бакалаврськими і магістерськими роботами.

Компетентнісний підхід, запроваджуваний у системі вищої освіти, ставить перед кафедрою нові завдання. Одним із найважливіших є переформатування роботи кафедри згідно з новими ОПП, чинними з вересня 2020 р., розроблення нових курсів і спецкурсів, створення нових робочих навчальних програм, підготовка нових лекцій та форм семінарських і практичних занять. Вивчення англійської мови на 1-2 курсах відбувається за підручником SpeakOut британського видавництва Pearson із залученням мультимедійної платформи MyEnglishLab, а також із використанням фахових матеріалів англійською мовою.

Долучившись до національної стратегії Міністерства освіти і науки України, спрямованої на освітню інтеграцію в межах ЄС, секція іноземних мов планує наблизити рівень володіння англійською/іноземною мовою студентами Інституту журналістики до Загальноєвропейських рекомендацій з мовної освіти (CEFR) (у середньотривалій перспективі – C1 для спеціальностей із високими мовними вимогами, зокрема напряму журналістики).

Упродовж наступних п’яти років викладання української та іноземних мов в Інституті журналістики відбуватиметься за допомогою подальшої технологізації (з використанням інтерактивних платформ, мобільних додатків тощо), змішаного навчання, що забезпечує безперервність вивчення мови, гейміфікації та особистісного підходу, що передбачає врахування інтересів студентів та мотивує їх у навчанні. Тобто в методичному плані кафедра переорієнтовується на новітні форми подання теоретичного і практичного матеріалу з урахуванням новітніх технологій та викликів сьогодення. Відповідно до осучаснення форм, методів і методик викладання відбуватиметься й розроблення та написання навчально-методичних комплексів, посібників і підручників, що відображатимуть тенденції розвитку мовної комунікації в інформаційному просторі держави.

Найголовнішими аспектами процесу навчання, що покладені в основу мовної підготовки і потребують постійної уваги з боку викладачів, є нормативний і комунікативний, які в практичній діяльности поєднуються в одне ціле: студент набуває вмінь висловлюватися правильно, доречно й сучасно, успішно спілкуватися в різних комунікативних ситуаціях і доносити до аудиторії свої погляди і судження.

У викладанні посилюватимуться прагматичні, комунікаційні, лінгвокультурні, соціолінгвістичні, психолінгвістичні акценти, що активізуватиме співпрацю двох секції насамперед у сфері соціальних комунікацій, лінгвокультурології та лінгвокраїнознавства і сприятиме успішній професійній діяльности майбутніх журналістів.

Важливим складником навчально-методичної роботи кафедри мови та стилістики є удосконалення системи контролю якости підготовки й викладання навчальних дисциплін. Окрім загальноприйнятих взаємовідвідувань лекцій і практичних занять, викладачі обох секцій на засіданнях ретельно узгоджують жанрово-тематичне наповнення навчального процесу, підбір навчальних матеріалів для висвітлення окремих тем, випадки мовнонормативних відхилень, що потребують додаткової уваги, вимоги до оцінювання студентських робіт у їх практичній реалізації. В основі рішень лежать актуальні потреби студентської аудиторії, рівень її компетентностей у сфері сучасної української мови і головна мета будь-якої дисципліни мовного циклу – поглиблення знань сучасної української та іноземної мови, вироблення вмінь і навичок мовної комунікації в різних сферах і ситуаціях спілкування, формування мовної особистости.

Викладачі кафедри беруть участь у щорічному конкурсі «Кращий викладач року» і впродовж останніх десяти років тричі стали його переможцями (доц. Л.М. Хоменко, доц. Д.В. Данильчук, доц. В.М.Михайленко).

Важливою ланкою роботи кафедри залишається робота викладачів зі студентами щодо підготовки дипломних і магістерських робіт. Кафедра уважно ставиться і ставитиметься в подальшому до цієї роботи, ретельно працює зі студентами і магістрантами, які під час захисту отримують високі оцінки.

Науково-дослідна робота

Наукову роботу кафедра проводить у межах наукової теми Інституту і, зрозуміло, робитиме це й надалі, у певних масштабах відхиляючись від неї заради постановки й розв’язання важливих для навчально-виховного процесу соціокультурних проблем. Члени кафедри відгукуються науковими розвідками на процеси, що відбуваються у соціокультурному житті суспільства: йдеться про введення нових норм, зафіксованих у новій редакції Правопису, тенденції розвитку сучасної української мови, активні процеси, що відбуваються в лексиці, тощо.

Секція іноземних мов готує методичні розробки і посібники з урахуванням новітніх технологій, що оптимізують навчальний процес, економлять час студента і викладача та дозволяють об’єктивно оцінити роботу студентів. Такі мультимедійні посібники сприяють розвиткові всіх видів мовної діяльности й комплексному вивченню фахової іноземної мови.

Саме наукова робота є тією ланкою, що уможливлює активну співпрацю двох секцій. Дослідження у сфері соціолінгвістики, лінгвокультурології, юрислінгвістики, комунікативної лінгвістики, лінгвокраїнознавства допоможуть інтегрувати роботу двох секцій кафедри для отримання цікавих результатів зіставно-протиставного характеру, що демонструють багатство і розмаїття етноінформаційного часопростору людства.

Важливим складником роботи кафедри є підготовка підручників, навчальних посібників та інших матеріалів навчально-методичного характеру. Так, викладання дисциплін забезпечують такі науково-методичні праці, як: Мариненко І.О. «Лексикологія української мови : практикум» (2014; 2017); Михайленко В.М. «Теорія твору й тексту» (2013); Данильчук Д.В. «Український правопис : тексти лекцій» (2013); Данильчук Д. В. «Український правопис: роздоріжжя і дороговкази. Монографія» (2013); Шумарова Н.П. «Соціолінгвістика» (2015). Посібник «Соціолінгвістика» вийшов із грифом МОН України і є першим в Україні посібником такого плану. Із робіт секції іноземних мов варто відзначити такі: Гарєєва М.Р. «В ефірі: Скоропис сучасного світу» (On Air: Shorthand of the Modern World), 2019; Ткачук-Мірошниченко О.Є. Навчальний посібник з англійської мови для студентів старших курсів “ADVERTISING. New Peeks”, 2019.

Підготовлені викладачами кафедри посібники вигідно вирізняються серед інших посібників філологічного спрямування увагою до різноманітних мовних труднощів та особливостей журналістської праці. У них розглядається багато різноманітних складних випадків слововживання, вимови, наголошення, відмінювання, словосполучення та ін. Значну увагу приділено викладові норм літературної мови, зокрема вимовних та акцентуаційних.

Із викладанням гармонійно поєднується цілеспрямована дослідницька робота викладачів кафедри, здійснювана за кількома основними напрямами. Передусім ідеться про нормативно-стилістичний та функціонально-стилістичний підходи до вивчення мови ЗМК – найбільший внесок до цієї царини наукових досліджень на кафедрі належить д. філол. н., професору Олександрові Даниловичу Пономареву, який, на жаль, в 2019 році пішов на пенсію.

Нині викладачі працюють над колективними посібниками «Культура усного мовлення», «Культура писемного мовлення», а також індивідуальними розробками, а саме «Синтаксис української мови» (І.О.Мариненко), «Складні випадки слововживання в ЗМІ» (Н.А.Грицук) та ін. Видання цих праць планується у 2021-2025 роках.

З 2012 року члени кафедри беруть і в подальшому братимуть участь у міжнародних проєктах. На сьогодні можна говорити про активну наукову співпрацю членів секції української мови з відділенням журналістики Університету в Жешуві (Республіка Польща), за результатами якої було видано три монографії (проф. Н.П.Шумарова, доц. І.О.Мариненко). Кафедра планує продовжити цей вид роботи.

Значну увагу кафедра приділяла і приділятиме публікаційній активности, оприлюдненню результатів наукового пошуку в українських фахових і зарубіжних виданнях. На прохання польського журналу «Słowo. Studia językoznawcze» (Rzeszów: Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego) члени кафедри подають до журналу статті з актуальних проблем українського та європейського мовознавства. Уже надруковано роботи проф. Н.П.Шумарової, доц. І.О.Мариненко, доц. В.М.Михайленка, доц. С.В.Борщевського, доц. Д.В.Данильчука. Кафедра докладатиме зусиль для публікації в журналах, що входять до науковометричних баз – Scopus, Web of Science, Copernicus. Першою статтею 2020 року, що вийшла в збірнику, зареєстрованому в Індекс Копернікус (Наукові записки Центральноукраїнського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка (Серія Філологічні науки, Вип.187), стала робота І.О. Мариненко і В.М. Михайленка. Дві статті у журналах із цим індексом опублікувала О.С.Фоменко.

Кафедра з 1994 р. проводить міжнародну науково-практичну конференцію, яка в 2001 р. отримала статус міжнародної, а з 2010 р. має назву «Мова. Суспільство. Журналістика». У ній постійно беруть участь викладачі кафедри, усього Інституту журналістики, інших закладів вищої освіти України, співробітники Інституту української мови НАН України, дослідники з Австрії, Бангладеш, Білорусі, Греції, Італії, Канади, КНР, Республіки Корея, Польщі, Росії, США, Туреччини та інших країн.

У різні роки за програмою конференції було проведено низку наукових та науково-практичних заходів – круглих столів, майстер-класів тощо.

Майже 20 років кафедра видавала науковий збірник, що входив до списку фахових видань України, з 2019 року він, на жаль, припинив своє існування з незалежних від кафедри причин.

У 2020-2025 рр. буде продовжена участь членів кафедри у всеукраїнських і міжнародних конференціях, у засіданнях круглих столів, обговореннях, присвячених актуальним питанням розвитку мови сучасних медіа.

Міжнародні освітні й наукові зв’язки

Кафедра й надалі підтримуватиме й розширюватиме наукові зв’язки з дослідниками Жешувського університету (Польща), а також із ученими з інших країн. Співпраця на рівні проходження стажування, читання лекцій, участі в конференціях, наукових проєктах, рецензування наукових праць, публікації статей у наукових збірниках та журналах існує з дослідниками з Ягеллонського університету (Краків), Познанського університету, Білостоцького та Жешувського університетів (всі – Польща).

Секція іноземних мов упродовж 2013–2020 рр. презентувала результати своїх наукових розвідок на конференціях у Великій Британії, Німеччині, Італії, США, Швеції, Угорщині, Польщі, Грузії, Болгарії, Латвії, Молдові, Литві та Кенії.

У 2018–2019 рр. викладачі секції були членами “Американського лінгвістичного товариства” (The Linguistic Society of America) та “Американського товариства з вивчення власних назв” (American Name Society). Доц. Фоменко О.С. є членом наукової організації “Міжнародна рада з питань ономастики” (The International Council of Onomastic Science), членом громадської благодійної організації “Українське Фулбрайтівське коло” і постійним рецензентом статей наукового журналу “Ономастика Латинської Америки” (Onomástica desde América Latina).

Викладачі іноземних мов співпрацюють з Посольством США, Німеччини, Швеції, з американським культурним центром «Американський дім у Києві», зі Шведським інститутом. Студенти другого курсу, які вивчають шведську мову, вже два роки поспіль (у 2018 і 2019 рр.) проходять безкоштовне короткострокове стажування у Стокгольмі. Стажування здійснюється за підтримки Шведського інституту.

Викладачі кафедри друкують свої наукові розвідки в уже згадуваному журналі «Słowo. Studia językoznawcze». У подальшому кафедра братиме активну участь у підтримці й розвитку всіх міжнародних контактів Інституту журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Робота зі студентами

Робота зі студентами є важливим складником освітньо-виховного процесу, а тому кафедра після закінчення карантину, пов’язаного з СOVID-19, максимально ефективно використовуватиме аудиторні та позааудиторні заняття й заходи для навчально-виховної роботи, спрямованої на професійне зростання молодого покоління.

У цьому аспекті вбачаємо три напрями роботи зі студентами – науковий, патріотичний, етичний. У межах першого напряму викладачі керуватимуться потребою наукової комунікації з тими студентами, хто бачить себе в науці, хоче написати на високому рівні магістерську роботу, бажає отримати консультацію з мовних питань.

Другий напрям представлено в роботі кафедри постійно, упродовж усього навчального року, оскільки одним із головних завдань кафедри мови та стилістики є виховання патріотів України, людей, здатних розбудовувати її щасливе майбутнє. Кафедра бере активну участь у всіх заходах патріотичного спрямування: під її керівництвом в Інституті журналістики проходить День української писемности та мови, День рідної мови, викладачі ходять зі студентами до Музею історії Київського університету, Лінгвістичного музею КНУ імені Тараса Шевченка, Інституту української мови НАН України. У межах Інституту журналістики кафедра заохочує студентів до зустрічей у навчальний і позанавчальний час із відомими письменниками, поетами, журналістами, режисерами. Цей напрям роботи кафедри і далі інтенсивно розвиватиметься.

Третій – етичний – напрям роботи полягає у власне виховних регулярних заходах, у поглибленому ознайомленні студентів із суттю сучасної української культури, зокрема мовно-комукаційного етикету. Усі ці напрями виховної роботи й надалі перебуватимуть у центрі уваги викладачів.

Підготовка професорсько-викладацького складу та кадрова політика

Станом на 01.10.2020 р. на кафедрі працює 21 викладач. З них:
– професорів – 2 (2 на 1,0 ставки);
– доцентів – 10 (8 на 1,0 ставки, 2 на 0,5 ставки);
– асистентів – 9 (9 на 1,0 ставки);
– сумісників – немає.
З 10 доцентів 8 – мають відповідне вчене звання, 2 – на посаді доцента (Григор’єв О.М., Ткачук-Мірошниченко О.Є.).

З 9 асистентів – 5 є кандидатами наук, 4 – не мають наукового ступеня. Останні тією чи іншою мірою працюють над кандидатськими дисертаціями. Завдання кафедри – допомогти цим викладачам підвищити свій науково-професійний рівень.

Кафедра дбає про підвищення кваліфікації своїх працівників. За останні роки захистили кандидатські асистент В.М.Швець та ст.викладач О.М.Григор’єв. У подальшому кафедра дбатиме про те, щоб її асистенти, які мають ступінь кандидата наук, відповідали всім вимогам, що висуваються для пошукачів звання доцента, і змогли отримати спочатку посаду доцента, а згодом і відповідне звання.

На сьогодні кафедра має одного аспіранта четвертого року навчання, А.В.Волик, яка працює над кандидатською дисертацією.

Члени кафедри активно співпрацюють з різними медійними структурами, виступаючи на телебаченні, друкуючи матеріали з питань культури мови в газетах та журналах. Це відіграє й надалі відіграватиме важливу роль у викладанні мовних дисциплін, активізує міждисциплінарні зв’язки у процесі викладання, підвищує авторитет викладача серед студентів. Вихід у медійний простір і надалі буде важливою ланкою діяльности кафедри.

Висока наукова кваліфікація сприяє роботі членів кафедри у профільних спеціалізованих вчених радах, дозволяє виступати опонентами на захисті докторських і кандидатських дисертацій, постійно рецензувати наукові та навчально-методичні праці.

Перехід на нові ОПП, що його здійснює Інститут журналістики в цьому навчальному році, вимагає від кафедри вдумливої організаційно-методичної роботи у вигляді переформатування мовних дисциплін, зміни робочих навчальних програм, підготовки нових навчально-методичних комплексів, насамперед написання нових посібників і підручників, формування нових підходів до навчального процесу. Потенціал кафедри свідчить, що поставлені перед викладачами завдання будуть успішно виконані. Така відповідь на виклики сьогодення дає змогу стверджувати, що члени кафедри зможуть безпосередньо чи опосередковано долучатися до інноваційних процесів, що відбуваються в медіагалузі, й активно сприяти формуванню професійної майстерности майбутніх журналістів.

Програму розвитку кафедри мови та стилістики підготувала доктор філологічних наук, професор Шумарова Наталія Петрівна.

В.о.завідувача
кафедри мови та стилістики
І.О.Мариненко

 

__________________

* з 2024 року – кафедра мови медіа Навчально-наукового інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка